Elfekről
Zöldlomb Legolas 2006.05.20. 17:44
A Gyűrűk Ura tündéi-más szemmel.
|
Ahogy a mesében, az ezoterika világában is mindennek megvan a helye, bizonyos formában még a tündéreknek is.
A tündér szó, angolul „fairy”, eredete a latin „fata” (sors, istennő), illetve az ófrancia „fay” (varázslat, bűbáj) szavakra vezethető vissza. Tehát mindenképpen olyan felsőbbrendű, halhatatlan lényre utal, aki emberfeletti varázserővel rendelkezik. A meséken kívül sok nép hit- és mondavilágában léteznek, de legerősebben Írországban és a Balkánon maradtak fenn.
Az ír tündérek
Az írek szerint régen, amikor az ember még közelebb állt a természethez, a tündérek együtt éltek az emberekkel. Ekkor a tündérek embernagyságúak voltak, majd ahogy az emberek egyre inkább kizsákmányolták a természetet, törpévé váltak, és a föld alá menekültek. A föld alatt tündérösvények mentén közlekednek, amelyek tündérbokrok közelében húzódnak, mint a kökény, galagonya vagy a mogyoró. Írországban még ma is látni „tündérdombokat” (sidhe), melyeket egy-egy tündérkirály és -királynő ural.Ismerős igaz? Ide vezethető vissza a sinda szó eredete, amely a tündék egy faja.Nos, ezek az elfek valóban úgy néznek ki, mint a Gyűrűk Ura tündéi. Az év egy bizonyos napján előbújnak, de általában nem láthatják őket az emberek, csak azok, akik szépen tudnak zenélni. A monda szerint a tündérek hozták magukkal a hárfát még amikor istenek voltak, de mivel táncolni jobban szerettek, mint zenélni, így a zene tudományát később az emberekre hagyták.
A Balkán tündérei
Az itt élő tündérek betegségeket, és egyéb kellemetlenségeket okozó negatív alakok voltak. Az emberek féltek tőlük, ezért nem is merték a nevükön nevezni őket, nehogy haragra gerjedjenek. A balkáni tündérek általában a tavaszi és koranyári pogány ünnepeken jelentek meg az emberek között, de olykor vihar vagy forgószél formájában is előfordultak.
A magyar tündérek
A régi magyar néphit Erdélyt tartja a tündérek lakhelyének. Sok vár van itt, amelyről úgy vélekednek, hogy tündérek lakták vagy építették őket. Ilyen például a dévai, aranyi vagy a kolozsvári vár. Némelyikükben időnként még ma is megjelennek azok a tündérek, akik ott laktak.
A tündérek szerepe ma
Sokféle elmélet létezik, amely szerint a tündérek valamilyen formában ma is léteznek, és minket, embereket segítve vagy gátolva, köztünk élnek. A világot Jin és Jang erők egyensúlyaként tekintő elmélet szerint a Jang világa a pozitív energia forrása. Erre a világra hangolódtak a természet szellemei, és a tündérek is. Bennük testesül meg a természet intelligenciája, és az ő feladatuk minden életfolyam irányítása.
Egyes elméletek szerint a tündérek sok tekintetben a szellemekhez hasonlítanak. Bizonyos képzetek szerint azonban a tündérek az emberek érzelmeiből táplálkoznak. Vannak, akik segítik az embereket, inspirálják őket, ötleteket adnak nekik, majd később ezekből merítenek erőt. De vannak, akik energiát vesznek el az emberektől, ami például álmatlan éjszakákban, hirtelen megszakadó párkapcsolatokban nyilvánul meg. Ezoterikus értelemben tehát a tündérek nem az emlékeinkben élő apró pillangószerű lények, hanem egy magasabb energiaszint erői, amelyek hatással vannak ránk, és környezetünk energiamezőjére.
A tündérek fajtái
Egyes nézetek szerint nem lehet olyan egyszerűen csoportosítani a tündéreket, hogy jók vagy rosszak, mert legalább annyiféle tündér létezik, ahány fajta ember. Legismertebbek a manók, koboldok, goblinok, gnómok, trollok, elfek, szilfek vagy pixie-k. Lehetnek szorgalmasak, félénkek, szemtelenek, de vannak köztük morcos, ellenséges fajták, akik nem szeretik az embereket, csak a kincsüket akarják. Ezek a kis, zöld lények a koboldok. Vannak segítőkész, védelmező tündérek is, például a manók, akik erdőkben, fák között élnek, vigyázva azokra. Ha egy fát nehéz kivágni, az azért van, mert egy manó védelmezi. Ezek közül kiemelem az elfek faját! Valóban rengeteg a hasonlóság a Gy.U. tündéi közt meg az elfek között, hiszen szinte ugyanarról van szó. Azért megkérdeztem egy szakértő(bb) embert..
Idézet a wicca.hu fórumáról:
,,Legolas írta:"
,,Nemtom ez aktuális-e még, nekem helyből két kérdésem is lenne, egy komolyabb, meg egy pusztán kiváncsiságból. Komolyabbal kezdem: Nekem megvan Eeilen Holland (lehet rosszul írtam) egyik könyvee..címén gondolkodom de eszembe most nem jut..ja megvan, Boszorkánypraktikák. Na ott azt írja h kelta wicca: Tündérmágia, zöldboszorkányság... asszem :) Akkor a tündéreknek a keltákhoz is van közük..nem? Másik, ami csak pusztán kiváncsiság: J.R.R. Tolkien vett ötleteket a kelta/ír mondavilágból is ha jól tudom! Pl. a Hatalomgyűrűk ötlete: A kelták úgy hitték, gyűrűkbe lehet hatalmat zárni. Tündék néhány tulajdonsága (na ezt rohadtul tudom, gondolom nemcsoda! :)) ) : Havon járás, rendkívül jó látás/hallás, soha nem fárad el, soha nem hal meg, nem öregszik, nem beteg soha, nem sérül meg soha. Egyezik a mondabeli írek tujaldonságaival nem? Legalábbis egy barátnőm szerint aki nagy kelta/ír mániás...."
,,Paralda írta:"
,,Legolas: Első kérdésedre a válasz: Inkább úgy fogalmaznám, hogy a keltáknak IS van közük a tündérekhez. Sztem kétség kívül a leghíresebb tündér mondák és mítoszok a kelta mitológiából erednek, ennek ellenére nagyon sok tradícióban megtalálhatjuk őket, pl. görögök, germánok, sőt még a magyar mondákban is. Ez azt is bizonyítja, hogy tündérek szinte mindenhol lehetnek, max vannak számukra kedvesebb helyek. A második kérdésre a válasz: Igen, Tolkien igen sok kelta elemet - és emellett még leginkább germánt - szőtt bele vagy épp elevenített meg műveiben, melyért én leveszem a kalapom, igen ügyesen összekreálta... Akikről viszont Te beszélsz, azok csak a tündéreknek egy fajtája; Tolkien tündéi (azaz inkább Göncz Árpádé, mivel ő fordította így le az "elf" szót) a nagy tündérek családjának csak egy csoportja. Ezek azok, melyek akkorák, mint az ember, vagy még magasabbak, hosszú, lenge ruhát hordanak, s hosszú hajuk van, illetve a Te általad írt egyéb tulajdonságok, melyek egy része Tolkien kreálmánya ugyan, de van egy-két egybevágás közte. Érdekesség, hogy a Tolkien gyártotta nyelvek kialakiításához úgy tudom, hogy leginkább ókelta nyelveket, s ógermánt használt fel, mind hangzás, mind nyelvtani szerkezetek szempontjából. Üdv Paralda"
Ne lepődjetek meg ha elfeket láttok :) Ma is léteznek, köztünk élnek, csak jól titkolják!!
|
|